Vær opmærksom på:
Sejlturen med færgen Kragenæs-Fejø tager 18 min. Færgen er indrettet med et lille venterum og toiletter i forbindelse med vogndækket (niveauspring 2 x 10 cm). Derudover er der trapper til den indendørs salon (1. sal) og til soldækket. Der er sparsomt med plads på vogndækket og mange vælger at blive siddende i bilerne under overfarten. Især under corona. Toilettet ombord er mindre end det man forventer af et handicaptoilet i dag, så det kan være en god ide at benytte toilettet i Kragenæs Havn enten før eller efter sejladsen. Der er ikke toiletfaciliteter i forbindelse med havnen på Fejø.
Billetkøb i land
Fri gangbredde ved indgang150 cm
Niveaufri adgang ved indgangenJa
Kommentar: Man kan købe sine biletter gennem lugen ved billetkontoret på havnen. Billetlugens højde er anbragt i forhold til vinduet i en personbil. Det er også muligt at gå ind i bygningen, men det meste kan klares via lugen, da ekspedienten også kan åbne vinduet efter behov - eksempelvis i forhold til kassebiler.
Vandret flade foran dørJa
Ventebaner i land
Ventebaner specielt for handicapbilerNej
Bredde på ventebane incl frit manøvreareal2.5 m
Belægning i ventebaneUdemærket
Parkering på færgen
Fri højde for handicapbiler /personbiler4 m
Fri højde på parkeringspladser / kassevogne4 m
Kommentar: Der er ikke afsat plads til biler med handicapparkeringstilladelse. Man kan enten give besked i forvejen eller henvende sig til personalet hvis der skal tages hensyn til særlige forhold. Personalet bestræber sig på at efterkomme ønsker, men det kan ikke altid lade sig gøre, når færgen er fyldt.
Passagebredde på udearealer frem til hovedindgang
80 cm
Indgang til venterum og toiletter fra vogndækket
Fri gangbredde ved indgang
80 cm
Niveaufri adgang ved indgangen
Nej
Højden af trin 10 cm
Højde dørtrin1.5 cm
Kommentar: Der er 2 x 10 trin fra vogndækket og ind til et lille opholdsrum forbeholdt gæster, der ikke kan færdes på trapper. Det ene trin er udlignet med en flade foran døren på 80 x 90 cm og korte stejle udligninger til siden. For at komme ind ad døren skal man således kun dreje 90 grader på denne flade.
Vandret flade foran dørJa
Størrelse på vandret flade foran indgangsdøren80 cm
Passagebredde gennem indgangsdøre80 cm
Kommentar: Der er en skydedør ind til venterummet med trykknap til dørautomatikken.
Højde på trykknap til betjening af automatiske døre110 cm
Tilladt at medbringe førerhundJa
Tilladt at medbringe servicehundJa
Ryglæn på HvilepladserJa
Armlæn ved hvilepladsNej
Siddehøjde på hvilepladser45 cm
Adgang til salon via trapper
Afstand mellem lyskilder3 m
Trapper forefindesJa
Antal trin på trappe12 stk
Trinmarkering
Ingen markering
Trinhøjde20 cm
Trindybde20 cm
Trappebredde90 cm
Højden på håndlister80 cm
Opmærksomhedsfelt/følbart belægningsskift ved trappeNej
Alternativ til trappe (f.eks. rampe, elevator, trappelift)
Nej
Kommentar: Den indendørs trappe fra vogndækket til salonen. Derudover er der en udendørs trappe til soldækket (se billederne)
Højtaler udkald med teleslyngeNej
Fællesarealer er fri for medbragte husdyr
Nej
Dyrefri områder er skiltet
Nej
Evakuering
Skilte med information om nødprocedure viserGenerel nødprocedure inkl. mennesker med handicap
Auditiv information om nødprocedureJa
Væsentlig information findes også i form af: Højtalerudkald
Kommentar: Færgens personale vil gerne have oplyst, hvis der er gæster med nedsat funktion (hørelse, syn, mobilitet) så der kan tages højde for dette i en nødsituation. Der er dog ikke en standardprocedure.
Ring eller skriv til os, hvis du har en virksomhed eller en bygning, som skal God Adgang mærkes.
info@godadgang.dk - tel. 51 34 35 96